KONST / Oljemålningar / Oljemålning 15528229
*
nr 1552 8229
Engelbert Bertel-Nordström
(1884-1967), Sverige
Oljemålning, Engelbert Bertel-Nordström (1884-1967). Signerad, daterad 1951, Riddarfjärden med stadshuset. Olja på duk, 54x64 cm, yttermått inklusive ram: 63x74 cm
Engelbert Bertel-Nordström, finlandssvensk målare, illustratör och skulptör född i Helsingfors 1884, död i Stockholm 1967.
Följerätt
Utrop:
1.500 kr
Såld:
1.700 kr
Sista tid för bud online:
måndag 17 juli 2023
kl 20:56:57
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
10/7 21:46:18
1
1.500 kr
17/7 17:26:00
2
1.100 kr
17/7 17:26:00
1
1.200 kr (Budbetjänt)
17/7 17:26:07
2
1.600 kr
17/7 19:42:28
3
Vinnande bud
Läs om budbetjänten
- Konstnär/Designer
Engelbert Bertel-Nordström
Engelbert Bertel-Nordström, finlandssvensk målare, illustratör och skulptör född i Helsingfors 1884, död i Stockholm 1967.
Läs mer om Engelbert Bertel-Nordström
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: olja olja på duk oljemålning oljemålningar svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
8344 Oljemålning
Alexander Tolstoy (1895-1969), Sverige. Signerad, ..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
20 maj kl 18:58
-
8359 Oljemålning
Alf Wesström (1915-1982), Sverige. Signerad, naken..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
20 maj kl 20:50
-
1038 Oljemålning
Anders Wahlgren, Signerad, kustlandskap. Olja på d..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
20 maj kl 20:50
-
7418 Oljemålning
Bengt Ellis (1923-2006), Sverige. Signerad och dat..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
20 maj kl 19:29
-
8313 Oljemålning
Bruno Karlsson (1927-2020), Sverige. Sig, kustland..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
20 maj kl 18:33
-
7076 Oljemålning
Edvin Ollers (1888-1959), Sverige. Signerad, dater..//
Aktuellt bud: 1.100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
20 maj kl 19:52
*
Engelbert Bertel-Nordström
Engelbert Bertel-Nordström, finlandssvensk målare, illustratör och skulptör född i Helsingfors 1884, död i Stockholm 1967.
Läs om budbetjänten
Läs mer om Engelbert Bertel-Nordström
nr 1552 8229
Engelbert Bertel-Nordström
(1884-1967), Sverige
Oljemålning, Engelbert Bertel-Nordström (1884-1967). Signerad, daterad 1951, Riddarfjärden med stadshuset. Olja på duk, 54x64 cm, yttermått inklusive ram: 63x74 cm
Engelbert Bertel-Nordström, finlandssvensk målare, illustratör och skulptör född i Helsingfors 1884, död i Stockholm 1967.
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 1.500 kr |
Såld: | 1.700 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 17 juli 2023 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
10/7 21:46:18 | 1 | 1.500 kr |
17/7 17:26:00 | 2 | 1.100 kr |
17/7 17:26:00 | 1 | 1.200 kr (Budbetjänt) |
17/7 17:26:07 | 2 | 1.600 kr |
17/7 19:42:28 | 3 | Vinnande bud |
Läs om budbetjänten
- Konstnär/Designer
Engelbert Bertel-Nordström
Engelbert Bertel-Nordström, finlandssvensk mÃ¥lare, illustratör och skulptör född i Helsingfors 1884, död i Stockholm 1967.Läs mer om Engelbert Bertel-Nordström
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: olja olja på duk oljemålning oljemålningar svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
8344 Oljemålning
Alexander Tolstoy (1895-1969), Sverige. Signerad, ..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
20 maj kl 18:58 -
8359 Oljemålning
Alf Wesström (1915-1982), Sverige. Signerad, naken..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
20 maj kl 20:50 -
1038 Oljemålning
Anders Wahlgren, Signerad, kustlandskap. Olja på d..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
20 maj kl 20:50
-
7418 Oljemålning
Bengt Ellis (1923-2006), Sverige. Signerad och dat..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
20 maj kl 19:29 -
8313 Oljemålning
Bruno Karlsson (1927-2020), Sverige. Sig, kustland..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
20 maj kl 18:33 -
7076 Oljemålning
Edvin Ollers (1888-1959), Sverige. Signerad, dater..//
Aktuellt bud: 1.100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
20 maj kl 19:52